W roku szkolnym 2024/2025 szkoła funkcjonuje bez dzwonków.

Nadanie szkole Orderu Rio Branco oraz XXIII edycja Konkursu Wiedzy o Brazylii.

Dziś w naszym liceum wyjątkowe święto!!!

Z okazji nadania szkole Orderu Rio Branco, niezwykle ważnego brazylijskiego odznaczenia państwowego, przyznanego nam przez Prezydenta Republiki Federacyjnej Brazylii, Lulę da Silva, odbyła się szczególna, już XXIII, edycja Konkursu Wiedzy o Brazylii.

Jego Ekscelencja Ambasador Haroldo de Macedo Ribeiro, przyjaciel naszego liceum, jak zwykle towarzyszył nam w tej ważnej uroczystości. Po odśpiewaniu hymnów Brazylii i Polski uroczyście udekorował nasz szkolny sztandar tym niezwykle ważnym orderem. Towarzyszyła mu nasza nauczycielka portugalskiego, Pani Grażyna Misiorowska-Rychlewska, jak zawsze pełniąca rolę tłumacza.
Następnie w obecności Prezesa Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, Ambasadora Marka Makowskiego oraz świty dyplomatycznej Republiki Federacyjnej Brazylii w następującym składzie: attaché wojskowy, pułkownik Marcelo de Melo Pontes Feliciano, radca-minister Felipe Gastão Bandeira de Mello, radca Gustavo de Sá Duarte Barboza, radca Wagner de Andrade Alves, pierwszy sekretarz Rodrigo de Oliveira Castro, podporucznik Neemias Rezende i specjalistka do spraw kultury Giovana Lobo-Kurzątkowski obejrzeliśmy część artystyczną konkursu.

Uczniowie klas pierwszych naszego liceum w ciekawy sposób przedstawili różne aspekty miasta São Paulo z okazji 470-lecia istnienia tej metropolii. Dowiedzieliśmy się z nich o wpływie kawy na rozwój miasta, o brazylijskiej polonii, o japońskiej mniejszości, symbolach i muzeach miasta ora spacerowaliśmy wirtualnie po Avenida Paulista, czyli największej arterii miasta.
Z artystycznym przedstawieniem odwiedziła nas reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 73 z oddziałami integracyjnymi im.Stefana Batorego w Warszawie, pod opieką Pani Ewy Jakubowskiej.

Jury w składzie: Dyrektor Szkoły Pan Piotr Cacko, dr nauk historycznych i przyjaciółka naszego liceum Agata Błoch, nauczycielka geografii Pani Ewa Kosińska, nauczycielka języka angielskiego Pani Elżbieta Niegowska-Drachal, przewodniczący SU Dominik Lipka wyłonili zwycięzców konkursu.
1. Alan Bielski i Dominik Drzazgowski z klasy 1f
2. Julian Fornal i Szymon Polar z klasy 1i
3. Laura Bany i Jan Majorkiewicz z klasy 1b

Po rozdaniu nagród i dyplomów za część artystyczną, wyróżnieni zostali również autorzy najlepszej pracy pisemnej, czyli biografii brazylijskiego fizyka Césara Lattes - w tej kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli

uczniowie klasy 1a: Wiktor Zabielski i Jonas Schuler a w kategorii szkół podstawowych
Miłosz Wawrzynów, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 3 im.Jana Pawła II w Kobyłce, którego wspierały nauczycielki Pani Małgorzata Szydlik i Pani Ewa Szymanowska.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!

Kolejną częścią tegorocznej edycji była wystawa akwareli naszej nauczycielki portugalskiego, Pani Everly Giller.
Całą uroczystość profesjonalnie poprowadzili: przewodniczący SU Dominik Lipka z klasy 2a oraz uczennice klasy 2i: Aleksandra Fogtman i Magdalena Król.
Organizatorami i opiekunami konkursu byli nauczyciele naszego liceum: Pan Łukasz Lipiński, Pani Anna Szczubełek i Pani Ewa Jaworska. Poczet sztandarowy przygotował nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Damian Kaczanowski.

To zaszczyt znaleść się w gronie odznaczonych Orderem Rio Branco, wśród takich znakomitości jak Václav Havel, architekt Brasílii Oscar Niemeyer czy słynny muzyk Gilberto Gil!

Jeszcze raz dziękujemy!!
????