W roku szkolnym 2024/2025 szkoła funkcjonuje bez dzwonków.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Założycielka

Rzecz o Helenie Rzeszotarskiej...

 

Helena Rzeszotarska urodziła się 4 października 1897 roku w Petersburgu w rodzinie Alfonsa Rzeszotarskiego, profesora  Petersburskiego Instytutu Politechnicznego i Marii z Iwanowskich.

 

W Petersburgu ukończyła w 1896 roku Gimnazjum Rządowe. W latach 1897 – 1901 studiowała na prywatnych kompletach literaturę polską i francuską. W latach 1902 – 1904 pracowała jako nauczycielka w szkole elementarnej przy kościele sw. Katarzyny w Petersburgu.

 

Po śmierci ojca w 1904 roku przyjechała do Warszawy, będącej pod zaborem rosyjskim i podjęła pracę w szkole na Powiślu. Od 1907 roku uczyła w dwuklasowej szkole Stanisławy Gostomskiej na Warszawskiej Pradze przy ulicy Nowostalowej 6.

 

W roku 1908 ( po likwidacji w/w szkoły) Helena Rzeszotarska otworzyła czteroklasowe progimnazjum przy ulicy Nowostalowej 6. W roku 1909 roku uzyskała zezwolenie na prowadzenia klasy wstępnej. Od tego czasu szkoła liczyła trzy klasy wstępne i cztery gimnazjum. Niedozwolone przez rząd carski lekcje historii i geografii Polski prowadzono pod pozorem lekcji robót i kaligrafii.

 

Praga była wówczas biedną, robotniczą dzielnicą. Nie można było liczyć na dochody z czesnego. Szkoła stwarzała natomiast szansę wykształcenia dziewczętom z ubogich rodzin, które korzystały z całkowitego lub częściowego zwolnienia z opłat. W ramach założonego w 1915 roku Koła Szkolnego , Helena Rzeszotarska organizowała imprezy , z których dochód był przeznaczony na dożywianie uczennic i opłaty niezamożnej młodzieży. Pracowała w Komisji Kulturalno – Oświatowej Związku Stowarzyszeń Praskich.

 

W 1915 roku progimnazjum zostało przeniesione na ulicę Konopacką 4 i z dochodów uzyskiwanych z działalności progimnazjum subsydiowano  Szkołę Zawodową Żeńską, która była pierwszą w Polsce szkołą zawodową dla dziewcząt.  W 1916 roku założyła Sekcję Wychowawczą, której program zakładał wychowanie przez pracę, wdrażanie uczennic do prac społecznych , zwłaszcza opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi.

 

W 1923 roku Helena Rzeszotarska przekształciła szkołę w ośmioklasowe gimnazjum, z którego powstał Zespół Szkół , obejmujący 12 –letni cykl nauczania. W wyniku tego powstały : sześcioklasowa Żeńska Szkoła Powszechna, czteroklasowe Prywatne Gimnazjum Żeńskie i dwuklasowe Prywatne Liceum Żeńskie. Szkoły Heleny Rzeszotarskiej dysponowały zespołem nauczycieli o wysokich kwalifikacjach, traktujących nauczanie jako służbę społeczną. Przełożona oraz nauczyciele często rezygnowali z części swoich pensji , a szkoła położona w niezamożnej dzielnicy Warszawskiej Pragi przez cały czas swego istnienia udzielała dużych ulg w czesnym. Szkoły Heleny Rzeszotarskiej były nawet wyposażone w gabinety :lekarski i dentystyczny.

 

W roku 1927 Helena Rzeszotarska wstąpiła do Zakonu Sióstr Misjonarek Maryi i jako tzw. Siostra agregowana uzyskała zezwolenie na dalsze prowadzenie szkoły oraz funkcjonowanie poza Zgromadzeniem.  Mieszkała na terenie w bardzo skromnych warunkach udostępniając często swoją jadalnie na zebrania rady pedagogicznej  czy lekcje.

 

15.XI.1932 r. Heleny Rzeszotarskiej za swoją działalność oświatową i kulturalną została odznaczona przez Papieża Piusa XI ORDEREM PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. Order ten znajduje się w posiadaniu Parafii M. B. Loretańskiej w Warszawie, przy ul. Ratuszowej 5. W 1938 roku Helena Rzeszotarska za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Podczas okupacji niemieckiej Helena Rzeszotarska prowadziła tajne nauczanie w lokalu szkoły i na kompletach. Gimnazjum przekształciła w różne typy szkół zawodowych. W prowadzonej przez Nią szkole wykładali nauczyciele zaangażowani w działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej a następnie w Armii Krajowej. Przełożona udzielała pomieszczeń szkolnych innym placówkom pozbawionych własnych budynków. Szkoły zawodowe Rzeszotarskiej stały się osłoną przedwojennego Państwowego Gimnazjum im. M. Curie -  Skłodowskiej. Helena Rzeszotarska użyczała także swego mieszkania na zebrania konspiracyjne. Była członkiem AK. W czasie powstania warszawskiego pracowała jako sanitariuszka w punkcie przy ul. Brzeskiej.

 

Helena Rzeszotarska uruchomiła ponownie szkołę 25 października 1944 r. jako Prywatną Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego Heleny Rzeszotarskiej, wtedy gdy Praga była ostrzeliwana przez Niemców a obok stał front. W 1949 roku szkoła została upaństwowiona (tak jak inne szkoły prywatne). Majątek szkolny Helena Rzeszotarska ofiarowała nowo utworzonej (z Jej dawnej szkoły) Państwowej Szkole Żeńskiej Stopnia Podstawowego  i Licealnego nr 17. W tej szkole Helena Rzeszotarska pracowała jako nauczycielka języka polskiego do 1953 roku.

 

Szkoła Heleny Rzeszotarskiej zawsze odznaczała się wysokim poziomem nauczania i była zaliczana do najlepszych szkół w Warszawie. Szkoła ta była dla dziewcząt nie tylko miejscem zdobywania wiedzy ale jednocześnie dawała wspaniałe wychowanie patriotyczne oraz przygotowanie do dalszego życia. W budynku szkoły otrzymało wykształcenie ponad 40 roczników dziewcząt.

 

Helena Rzeszotarska wpajała uczennicom zasady tolerancji i poszanowania przekonań, jakie by one nie były, byleby tylko wynikały z rzetelnego i uczciwego stosunku do świata.

 

W 1958 roku w czasie jubileuszu 50-lecia szkoły Helena Rzeszotarska została odznaczona w Belwederze KRZYŻEM OFICERSKIM ODRODZENIA POLSKI.

 

W czerwcu 1959 roku szkoła została przeniesiona do gmachu przy ul. Burdzińskiego 4 w Warszawie i otrzymała nazwę L Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosa. Całe wyposażenie szkoły Heleny Rzeszotarskiej otrzymało L LO im. Ruy Barbosa. W Liceum tym znalazło zatrudnienie większość nauczycieli Jej szkoły.

 

Helena Rzeszotarska zmarła 11 sierpnia 1976 roku w Warszawie i została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w grobie rodzinnym.

 

14 września 2005 roku władze miasta Warszawy mianowały jedną z ulic Warszawskiej Pragi Jej Imieniem.

 

We wspomnieniach nauczycieli i wychowanek Helena Rzeszotarska pozostała jako osoba skromna, pełna zrozumienia , choć wymagająca. Efektywna w działalności społecznej w czasie pokoju i pełna poświęcenia podczas wojny. Dla młodzieży była przykładem powagi, prostoty i kultury współżycia, gotowości do niesienia pomocy, przychylności i życzliwości wobec ludzi.

Data dodania: 2022-06-16 15:22:22
Data edycji: 2024-10-02 16:21:37
Ilość wyświetleń: 2449

Konkursy

Zgłoś się do konkursu!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej