Powrót => Strona główna

Aktualności

9 marca 2020r. w auli naszej szkoły odbyło się drugie spotkanie w ramach realizowanego  projektu MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności. Licealiści z klas integracyjnych mogli usłyszeć trzech gości: plut. Tomasza Rożniatowskiego - weterana wojennego , zastępcę  Dyrektora Oddziału Mazowieckiego PFRON Liliannę Kałczyńską,  inż. Krzysztofa Łonia - rzecznika d.s. osób niepełnosprawnych  oraz ppłk. Adriannę Wołyńską - rzeczniczkę prasową Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Pani Lilianna Kałczyńska oraz rzecznik d.s. osób niepełnosprawnych opowiedzieli o programach dofinansowujących . Pan plut. Tomasz Rożniatowski przedstawił młodzieży swoją historię, która była dowodem na to, że z każdej sytuacji da się wyjść i nie należy się nigdy poddawać. Spotkanie było bardzo inspirujące i zachęcające do działania, zarówno dla młodzieży z niepełnosprawnościami, jak i dla wszystkich sprawnych osób - bo w końcu każdy napotyka w życiu wiele trudności i każdy musi też nauczyć się je przezwyciężać.
Projekt MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności jest realizowany przez pięciu uczniów pierwszej klasy L Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy i koordynowany przez nauczycielkę p.Beatę Cegłowską. Jego celem jest ukazanie osobom z niepełnosprawnościami, że ich choroba nie musi definiować ich przyszłości i że mogą odnosić w życiu sukcesy tak jak każda osoba bez niepełnosprawności. Przedsięwzięcie uczniów zostało objęte patronatami honorowymi: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Panią Marlena Maląg, Wojewodę Mazowieckiego - Pana Konstantego Radziwiłła, Marszałka Województwa Mazowieckiego - Pana Adama Struzika, Prezydenta m.st. Warszawy - Pana Rafała Trzaskowskiego, Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy - Pana Dariusza Kasprzaka, oraz partnerów: Niewidzialną Wystawę, Wyższą Szkołę Artystyczną w Warszawie, Stowarzyszenie Praskie Patrz Sercem oraz patronów medialnych: Magazyn Integracja, Gazeta Mieszkanie, Radio Praga oraz Grupa LukaMaro.

Ze względu na zdrowie beneficjentów projektu dalsze działania prowadzone będą w Internecie, głównie na fanpage: Fanpage projektu - fb.com/mznps/

Informuje,  że w terminie do 16 do 25 marca 2020 r. sekretariat szkoły będzie pracwał zdalnie. W związku z poższym wszelkie zapytania  proszę kierować

na adres poczty Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje odbierane są w godzinach od 09.00 do 15.00.

Adres meilowy dyrektora szkoły Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres meilowy z-ca dyrektora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres koordynatora pomocy psychologiczno - pedagogicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

z poważaniem

dyr Piotr Cacko

 

W związku z komunikatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej w dniach 12-25 marca 2020 w naszej szkole zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze. 

W tym czasie uczniowie mają obowiązek wykonywanie zadan zleconych przez nauczycieli przy pomocy dziennika internetowego LIBRUS

Zadanie te bedą podlegały ocenie .W ten sposób zostanie zapewniona realizacja obowiązujacej podstawy programowej

z poważaniem

dyr Piotr Cacko

W dniach 12.03.2020 do 25.03.2020 sekretariat szkoły bedzie czynny w godzinach od 08.00 do 15.30 

 

Dzień otwarty dla kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2020/2021 odbędzie się

27 marca o godz 17.30

Serdecznie zapraszamy


 

Projekt MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności, organizowany przez pięciu uczniów z klasy 1 Kg, ma za sobą kolejne znaczące sukcesy. Dzięki prężnej działalności zespołu zwrócił on na siebie uwagę mediów. Członkowie zespołu udzielili wywiadów m.in. Radiu Eska, Radiu Praga i Gazecie Mieszkaniec. Uzyskali również patronaty honorowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Dzielnicy Praga-Północ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Wojewody Mazowieckiego. Projekt uzyskał też patronaty medialne Gazety Mieszkaniec, niepełnosprawni.pl, Fundacji Integracji, Radia Praga, Warszawskiej Wyższej Szkoły Artystycznej, Stowarzyszenia Praskiego Patrz Sercem i Warszawskiej Grupy Fotografów LukaMaro. Kolejne spotkanie zespołu MOŻLIWOŚCI niePEŁNOsprawności odbędzie się 9 marca bieżącego roku.


Zachęcam do zerknięcia na fanpage: https://liblink.pl/St3TywAXYy

Koordynatorka projektu w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii
Beata Cegłowska

 


 


 

ZOSTAŃ MISTRZEM REPORTAŻU

Interesuje Cię świat wokół Ciebie? Masz lekkie pióro? Pasjonuje Cię fotografia? A może lubisz nagrywać filmy? Jeżeli choć raz udzieliłeś  twierdzącej odpowiedzi, ten konkurs jest dla Ciebie!

                  Konkurs „Mistrz Reportażu” adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Jego celem jest przygotowanie reportażu o tematyce środowiskowej- szkolnej, lokalnej, młodzieżowej. Mile widziane są lokalne problemy danej miejscowości, aktualne sprawy z życia młodzieży, przedstawienie ciekawych osób lub inicjatyw z lokalnego środowiska, a także szkoła i zjawiska, które mają w niej miejsce. Temat musi być autentyczny i oryginalny.

                  Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:

 1. Reportaż:
  • powinien być napisany na komputerze i wydrukowany,
  • rozmiar czcionki: 12, (tytuł: 14)
  • kolor czcionki: czarny,
  • rodzaj czcionki: Times New Roman ,
  • odstęp między wierszami: 1,5,
  • maksymalna ilość stron: 2 (strony ponumerowane),
  • praca powinna być opatrzona tytułem (na pierwszej stronie) oraz zawierać imię i nazwisko autora, klasę (w stopce).
 1. Fotoreportaż:
 • zdjęcia powinny być wywołane na papierze fotograficznym,
 • format zdjęć: 10x15 lub 13x18,
 • ilość zdjęć: maksymalnie 10,
 • zdjęcia powinny być naklejone na arkusz formatu A1,
 • fotoreportaż powinien być opatrzony tytułem, a każde zdjęcie krótkim komentarzem lub podpisem.
 • imię, nazwisko, szkoła i klasa autora pracy powinny być umieszczone na odwrocie fotoreportażu.
 1. Reportaż telewizyjny/radiowy:
 • nagranie i zmontowanie filmu/ścieżki dźwiękowej o długości od 2 do 5 minut,
 • zapisanie filmu/ścieżki dźwiękowej na nośniku pamięci,
 • uwzględnienie relacji świadków, ekspertów,
 • opatrzenie filmu/ścieżki dźwiękowej tytułem,
 • nagrania można dokonać przy pomocy: kamery, aparatu fotograficznego, smartfonu, dyktafonu bądź mikrofonu wypożyczonego ze szkoły (na zasadach określonych przez Dyrektora L LO),
 • imię, nazwisko, szkoła i klasa autora pracy powinny być umieszczone na końcu filmu/ścieżki dźwiękowej.

Prace w wybranej kategorii należy składać u nauczycieli polonistów do 27 marca 2020 r.

Dla zwycięzców przewidziane są cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Każda praca biorąca udział w konkursie zostanie nagrodzona oceną z języka polskiego.

Na wszystkie pytania dotyczące konkursu odpowiem osobiście. Szczegółowy regulamin znajduje się poniżej.

Zapraszam zainteresowanych uczniów:

Aneta Wawrzynów

 


 

Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego z 24 lutego 2020 roku: ,,Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół."

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/


 

„Łóżka dla bezdomnych” – Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu

 

Jeszcze tylko kilka chwil do zasłużonego odpoczynku zimowego, a w Szkolnym Kole Wolontariatu, jak w przysłowiowym „ulu”. Tym razem, grupa wspaniałych wolontariuszy - ochotników, w dniu 4 lutego br., wraz opiekunami: Panią Anetą Zawicką i Ks. Jarosławem Gawrońskim, wybrała się do Klubu Alternatywnego Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej na realizację akcji „Łóżka dla bezdomnych”.

Dzięki projektowi, nasza młodzież miała możliwość poznać w praktyce technikę konstruowania łóżek ze styropianu a jednocześnie przybliżyć sobie zjawisko „bezdomności”, jako jednej z przyczyn wykluczenia społecznego. 

Nasi wolontariusze, jak te pszczoły w ulu, od razu ochoczo i ze szwajcarską precyzją zabrali się do pracy. A efekt? To skonstruowanie 10 sztuk mobilnych łóżek dla potrzebujących.

Mamy nadzieję, że ta nasza „cegiełka dobra” pomoże przetrwać nadchodzącą zimę grupie bezdomnych, często bezimiennych osób.

Projekt Szkolnego Koła Wolontariatu zrealizowano przy współpracy z Caritas Archidiecezją Praską.

Wyrazy podziękowania składamy na ręce Ks. Kamila Chojnackiego – Dyrektora Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej za możliwość udziału w projekcie
i owocną współpracę.

Dziękujemy również Wychowawcom ,Rodzicom, a szczególnie Wam, Drodzy Wolontariusze:

Z klasy 1 Mg:

 1. Malwinie Dziedzic,
 2. Klaudii Kietlińskiej,
 3. Mateuszowi Białczakowi,
 4. Adamowi Szczepańskiemu,
 5. Jankowi Pasek,
 6. Władkowi Sawickiemu,
 7. Michałowi Kryszkiewiczowi

Z klasy 1 Mp:

 1. Krzysztofowi Magierze

- za odzew i profesjonalne wsparcie naszej kolejnej inicjatywy.

Jesteśmy z Was bardzo dumni !!!

Ks. J. Gawroński

Aneta Zawicka

Zespół Szkolnego Koła Wolontariatu

 


 


 

Projekt „ŁączyMyPokolenia”  - Jasełka dla Seniorów z naszej Dzielnicy

W środę, 29 stycznia 2020 roku Szkolne Koło Wolontariatu, w ramach Projektu „ŁączyMyPokolenia”  - programu współpracy z Seniorami  z Dzielnicy Praga – Północ m.st. Warszawa, zorganizowało spotkanie z seniorami.
Gościliśmy kilkadziesiąt osób z Klubu Miejsce Aktywności Seniora, działającego przy Domu Kultury Praga,  z Klubu Złotego Wieku Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Północ, z Rodzinnej Klubokawiarni Praska Fundacji A.R.T. a także Wiceprzewodniczącą Rady Seniorów Dzielnicy
Praga-Północ Miasta Stołecznego Warszawy – Panią Elżbietę Andrysiak.

Na początku naszych szacownych gości powitał Pan Dyrektor Piotr Cacko, podkreślając wagę współpracy szkoły i praskich seniorów.

W ramach spotkania zostało zaprezentowane bożonarodzeniowe teatralno-muzyczne przedstawienie zatytułowane „Jasełka na dworcu”, przygotowane przez uczniów naszego Liceum pod opieką artystyczną
ks. Jarosława Gawrońskiego. W ten sposób powróciliśmy do pięknej świątecznej atmosfery i na nowo przybliżyliśmy sobie Tajemnice Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd i wielu chwil wzruszeń. 

Część artystyczną poprowadzili uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu
pod kierunkiem Pani Profesor Anety Zawickiej. Wielu wolontariuszy zaangażowało się w przygotowanie sali, obsługę szatni i powitanie gości.

Dla wszystkich - młodszych i starszych był to bardzo cenny czas wymiany doświadczeń i wzajemnej życzliwości, a zgromadzeni seniorzy nie kryli wzruszenia i wdzięczności dla zaangażowanych w przedsięwzięcie młodych ludzi.

Jak podkreśliła na koniec Pani Agnieszka Tobota, Prezes Fundacji A.R.T. liczymy, że owocna współpraca społeczności szkolnej i praskich seniorów będzie trwała przez kolejne miesiące i lata. I również my na to liczymy !

Zapieczętowaniem tej nowej znajomości była „słodka niespodzianka” rozdawane przez Wolontariuszy po przedstawieniu.

Zaproszonym Seniorom, serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie, ubogacone ciekawymi rozmowami i ogromnym pokładem optymizmu,
który na pewno zabierzemy ze sobą w przyszłość.
Dziękujemy za potwierdzenie, że kiedy „ŁączyMyPokolenia”, dzieją się rzeczy ważne i nietuzinkowe.

Wyrazy szczególnego podziękowania kierujemy do naszych partnerów Projektu
„ŁączyMyPokolenia”:

 • Radzie Seniorów Dzielnicy Praga-Północ Miasta Stołecznego Warszawy,
 • Fundacji A.R.T. 
 • Domu Kultury Praga, 
 • Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Północ

I zapraszamy do fotorelacji z ww. wydarzenia na stronie naszej szkoły.

 


 

ZNAJDŹ NAS