Powrót => Strona główna

Aktualności

 

Dyrekcja Liceum Ruy Barbosy informuje, iż w br. szkolnym w dniach 06 - 16 marca 2020 r. planowana jest kolejna, trzecia, międzynarodowa wymiana szkolna polsko-brazylijska. Grupa 15 uczniów naszego liceum wyjedzie do miejscowości Santo André, graniczącej z aglomeracją São Paulo, do rodzin uczniów Liceum Jardim (www.liceujardim.com.br).

Uczniowie zostaną zakwaterowani w domach swoich rówieśników, z którymi uczęszczać będą w dni powszednie na zajęcia szkolne, a w weekendy, z całymi rodzinami swoich gospodarzy, spędzać wolny czas (marzec jest w Brazylii miesiącem letnim).

Grupie towarzyszyć będzie dwóch nauczycieli z naszego Liceum. Brazylijskie Liceum Jardim ma za sobą wieloletnie doświadczenie w zakresie wymian międzynarodowych, a projektowi patronuje Ambasada Brazylii. Koszt wyjazdu szacowany jest na 5000 zł i obejmuje koszt biletu lotniczego, ubezpieczenia podróżnego i koszty wspólnych imprez związanych z pobytem brazylijskich gości. Został rozłożony na trzy raty: pierwsza w wysokości 1500 zł, płatna do 5 grudnia, druga w wysokości 1500 zł płatna do 15 stycznia i trzecia, w wysokości 2000 zł płatna do 15 lutego.

Osoby zainteresowane proszone są o składanie deklaracji uczestnictwa do 16 listopada na portalu Librus, na adres nauczycielki języka portugalskiego, pani Grażyny Misiorowskiej-Rychlewskiej. Złożenie deklaracji jest wyrażeniem gotowości pokrycia kosztów wymiany oraz przyjęcia brazylijskiego ucznia we wrześniu 2020 r.

W wymianie mogą brać uczniowie wszystkich klas, uczący się języka portugalskiego lub biegle posługujący się językiem angielskim. Lista uczniów zakwalifikowanych do wyjazdu zostanie ogłoszona 29 listopada, a wkrótce potem odbędzie się zebranie rodziców zakwalifikowanych uczniów.

Analogicznie jak w roku ubiegłym planujemy również wymianę ze szkołą w Idães w Portugalii. Przewidujemy wyjazd naszych uczniów pod opieką dwóch nauczycieli, w terminie koniec maja - początek czerwca, trwający 9 dni. Przelot samolotem Warszawa - Lizbona, powrót Porto – Lizbona - Warszawa, liniami rejsowymi TAP. Dwudniowy pobyt w Lizbonie - zwiedzanie, przejazd pociągiem do Guimarães na północy kraju, pierwszej stolicy Portugalii oraz Europejskiej Stolicy Kultury w 2012 r. Zakwaterowanie u rówieśników w miejscowości Idães.

Wspólne uczestnictwo w zajęciach szkolnych, zwiedzanie Porto i Guimarães. Wymianie patronuje Ambasada Portugalii. Koszt 2700 zł, podzielony na 5 rat, obejmuje koszt biletu lotniczego, ubezpieczenia podróżnego, zakwaterowania w Lizbonie, przejazdów, wyżywienia w Lizbonie i Porto oraz wspólnych imprez związanych z pobytem portugalskich gości w Polsce.

Liczba miejsc: maksymalnie 15. O końcowej klasyfikacji zadecydują następujące elementy: gotowość przyjęcia ucznia z Portugalii, kolejność zgłoszeń oraz terminowość wpłat, których harmonogram zostanie podany wkrótce. Mogą kandydować wszyscy uczniowie, również nieuczęszczający na zajęcia z języka portugalskiego, posługujący się biegle językiem angielskim. Przyjazd uczniów z Portugalii przewidywany jest w dniach 24 lutego - 1 marca. Prosimy o zgłoszenia przez portal Librus do nauczycielki języka portugalskiego, pani Grażyny Misiorowskiej-Rychlewskiej.

!!! UWAGA OD DNIA 12.11.2019 NOWE DZWONKI !!!

w L L. O. z Oddz. Integr. im. Ruy Barbosy

Wg poniższego rozkładu:

1. lekcja 7:30 - 8:15

2. lekcja 8:20 - 9:05

3. lekcja 9:10 - 9:55

4. lekcja 10:05 - 10:50

5. lekcja 11:00 - 11:45

6. lekcja 12:05 - 12:50

7. lekcja 13:00 - 13:45

8. lekcja 14:05 - 14:50

9. lekcja 15:00 - 15:45

10. lekcja 15:55 - 16:40

11. lekcja 16:45 - 17:30

12. lekcja 17:35 - 18:20

POBIERZ DZWONKI: TUTAJ

 


 

"Klasa 3e wraz z opiekunami p. D. Malinowską i p. A. Zawadzką uczestniczyła w kampanii profilaktycznej na temat działania alkoholu na organizm człowieka i ryzyka szkód w kontekście prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Każdy z uczestników warsztatów miał możliwość jazdy autem w alkogoglach, czy sprawdzić umiejętność skutecznego zapinania pasów bezpieczeństwa na symulatorze dachowania! Uświadomienie młodzieży wpływu alkoholu na funkcjonowanie, gdy są uczestnikami  ruchu drogowego, na pewno przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i zminimalizuje ilość wypadków z powodu nieodpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw cywilizacji. Warsztaty zorganizowane na zlecenie Burmistrza Pragi Północ zrobiły ogromne wrażenie na przyszłych i świeżo upieczonych kierowcach!"

Reprezentacja L LO w piłce nożnej chłopców zajęła PIERWSZE miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Praga Północ.

Podopieczni trenera Damiana Kaczanowskiego nie mieli sobie równych w fazie grupowej. Dopiero w ostatnim meczu wynik miał się rozstrzygnąć w rzutach karnych. Nasi piłkarze świetnie strzelali, a dzięki doskonałym paradom bramkarza zdobyli puchar dla Barbosy!!!

GRATULUJEMY!!!
 

Ponownie w tym roku gościliśmy uczniów z brazylijskiego Liceu Jardim. To już druga nasza wymiana polsko-brazylijska zakończona sukcesem. Nasi goście zwiedzili Warszawę, jej najważniejsze zabytki i zobaczyli  panoramę stolicy z trzydziestego piętra Pałacu Kultury i Nauki. Odebrali trudną lekcję historii w Auschwitz i w Żydowskim Instytucie Historycznym. Mieli okazję poznać dom rodzinny Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i mazowiecki krajobraz, który inspirował polskiego kompozytora. Zostali przyjęci w rezydencji przez Ambasadora Brazylii, JE Hadil da Rocha Vianna, gdzie niektórzy mogli popisać się swoim talentem muzycznym, grając na zabytkowym fortepianie. Towarzyszący im nauczyciele zostali przyjęci przez Panią Burmistrz Dzielnicy Praga Północ, która chciała zapoznać się z brazylijskim systemem edukacji.

Nasi goście mogli też zatańczyć polskie tańce na lekcji WF-u, zobaczyć jak my uczymy się matematyki, biologii, angielskiego i ich rodzimego języka. Ze swoimi polskimi rodzinami, które postawiły sobie za cel pokazać im całą Polskę, podróżowali nad morze i w góry. Oni też, chcąc w zamian przekazać jak najwięcej wiedzy o swoim kraju, zrobili wspaniałą prezentację o Brazylii i zaprosili wszystkich do wzięcia udziału w kolejnej wymianie, która już w marcu. Zapraszamy chętnych.


 

Informujemy że dzień 14 pażdziernika 2019 roku jest dniem bez zajęć edukacyjnych w związku z obchodami Dnia Nauczyciela.

 


 


 

W ramach wieloletniego projektu  Lekcja z..., prowadzonego przez panią Beatę Cegłowską, gościem naszej szkoły był pan prof. Dariusz Rosati - profesor nauk ekonomicznych, były wykładowca SGH w Warszawie, minister spraw zagranicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W spotkaniu uczestniczyły klasy o zainteresowaniach politologicznych. Pan profesor wygłosił wykład na temat faktów i mitów o Unii Europejskiej, podczas którego chętnie odpowiadał na pytania uczniów.

 


 

 

Wyniki Mistrzostw Dzielnicy Praga-Północ w sztafetowych biegach przełajowych chłopców w kategorii Licealiady:

1. L Liceum Ogólnokształcące - 18 min.46 sek.,

2. Zespół Szkół Nr 40 - 19 min. 06 sek.,

3. VIII Liceum Ogólnokształcące - 19 min. 09 sek.

 

Opiekun Pani Weronika Wyka ze wsparciem Pana Jerzego Maliszewskiego.

 

Gratulacje dla medalisty w indywidualnych biegach przełajowych w finałowych zawodach LIII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży!
 
Jakub Banasiewicz zajął trzecie miejsce w Warszawie!!! (opiekun Pani Weronika Wyka).

 


 


 

Ubezpieczenie szkolne. Informacja dla rodziców: pobierz

 


 

 

 

W naszej szkole ponownie goszczą uczniowie z Liceum Jardim z  Sao Paulo na wymienie międzyszkolnej...

Serdecznie witamy!!!


 

ZNAJDŹ NAS