Aktualności

Dyrekcja szkoły informuje , iz w dniu 15 maja 2019 o godz. 18.00 odbęda się zebrania z rodzicami. Na zebraniach  zostaną przekazane informacje o zagrożeniach na koniec roku szkolnego 2018/2019

Zgodnie z § 34 ust. 9 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, sprawozdanie finansowe jednostki sporządzone na dzień 31.12.2018 r., wraz z załącznikami, zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Pragi-Północ m.st. Warszawy.

Od dnia 9 maja 2019 roku obowiązuje nowy plan lekcji. Plan jest umieszczony w zakladce dla ucznia/plan lekcji 2018/2019

W dniach 22 marca - 2 kwietnia 2019 roku uczniowie L LO im. Ruy Barbosy, VIII LO im. Władysława IV oraz WLH im. Jacka Kuronia uczestniczyli w wymianie międzynarodowej z Liceu Jardim w Santo Andre w aglomeracji Sao Paulo. Nasi uczniowie nawiązali nowe przyjaźnie z niezwykle gościnnymi i zainteresowanymi Polską Brazylijczykami. Wraz z gospodarzami brali udział w ciekawych zajęciach szkolnych: lekcji języka portugalskiego, angielskiego, biologii oraz wiedzy o kulturze Brazylii. Uczyli się również samby, capoeiry, poznawali tajniki kuchni brazylijskiej, a w ramach edukacji plastycznej wykonywali na koszulkach nadruki ilustrujące brazylijski przebój "Favela". Uczestnicy wymiany odwiedzili też najciekawsze miejsca Sao Paulo, największego miasta Ameryki Południowej, m.in.: Avenida Paulista, Mercado Municipal (tradycyjny targ miejski), park Ibirapuera, piękną salę koncertową Sala Sao Paulo, Universidade de Sao Paulo - najstarszy i największy uniwersytet w Brazylii, muzeum archeologiczne. Kąpali się w Atlantyku i odpoczywali na słonecznych plażach w Guaruja. Teraz z niecierpliwością czekamy na wizytę brazylijskich przyjaciół:)
Alicja Cacko
Grażyna Misiorowska-Rychlewska
Elżbieta Niegowska-Drachal

Informuję, iż zakończenie roku klas III odbędzie się 26.04.2019 r ( piątek) o godz 14.00 w AULI.

Dyrektor szkoły informuje iż od dnia 26.04.2019 (piątek) rozpoczynają się planowane zajęcia szkolne.
Wyjątkowo 26.04.2019 r. odbędą się tylko lekcje od 3 do 6 z powodu Rady Pedagogicznej oraz zakończenia roku klas III

W dniu 20 marca odbyła się prelekcja, skierowana do rodziców wszystkich naszych uczniów, na temat depresji wśród młodzieży. Prelekcja miała charakter psychoedukacyjny, a zaproszeni rodzice mogli dowiedzieć się: czym jest depresja, jak często dotyka nastolatki, w jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie młodego człowieka, jak rozpoznać depresję, w jaki sposób rozmawiać  z nastolatkiem i pomóc mu pokonać chorobę.
Prelekcję przygotowały i poprowadziły psycholog Ewelina Ławecka i terapeuta pedagogiczny Katarzyna Narojczyk.

1 List od Burmistrza do Rodziców:więcej

2 List od Burmistrza do Rodziców:więcej

Praskiego Konkursu Matematycznego 2018/2019

23 lutego 2019 r. odbył się finał Praskiego Konkursu Matematycznego, którego organizatorem jest L Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbosy.

W finale uczestniczyło  41 uczniów z 5 liceów - XXII LO, XIX LO, VIII LO, XLVII LO,  L LO.

Warto wspomnieć, że w etapie szkolnym wzięło udział 205  uczniów z  8  szkół ponadgimnazjalnych.

Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się 12 marca 2019, poprowadziła  pani  Marzena Ofrecht  , opiekun konkursu. Laureaci otrzymali z rąk pana dyrektora Piotra Cacko dyplomy i nagrody książkowe. Lisy gratulacyjne oraz podziękowania otrzymali nauczyciele tworzący Radę Programową Konkursu.

Pani dr Maria Gokieli z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wręczyła zdobywcy  pierwszego miejsca indeks na dowolny kierunek Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW a pozostałym laureatom nagrody i listy gratulacyjne od dziekana.

Na zakończenie uroczystości bardzo ciekawy wykład popularyzujący matematykę wygłosiła

dr  Maria Gokieli z UKSW.

Nagrodzeni uczniowie:

Eryk Muchorowski

Dominik Stępień

Anna Czartoszewska, Magdalena Dzwonkowska

Wyróżnienie

Piotr Mazowiecki, Małgorzata Mazur, Maciej Ejduk

Jan Mrozowski

XIX LO im. Powstańców Warszawy

Opiekun Praskiego Konkursu

Matematycznego

Marzena Ofrecht

Zdjęcia

25 lutego 2019 r. uczniowie L LO im. Ruy Barbosy: Angelika Sosnowska, Julia Wiśniewska, Weronika Witkowska, Wiktoria Komorowska, Małgorzata Ożga, Sylwia Piotrowska, Maria Ciepłota, Alicja Gójska, Maciej W. Rajczak, Robert Radwański, Wojciech Pergół, Andrzej Wójtowicz, Łukasz Kaza oraz w scenie zbiorowej uczniowie kl. 3F wystawili  przedstawienie "Zachwyty i oczarowania", w którym przypomnieli początki żeńskiej pensji Heleny Rzeszotarskiej i burzliwą historię II Rzeczpospolitej w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. W spektaklu wykorzystali dokumenty, wspomnienia nauczycieli i wychowanek szkoły, wiersze Juliana Tuwima i fragmenty "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Aktorzy a także twórcy całego przedsięwzięcia wystąpili w kostiumach użyczonych przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Wraz z uczniami klas pierwszych i drugich spektakl obejrzeli znamienici goście: pani Zofia Leśniarek - absolwentka gimnazjum Heleny Rzeszotarskiej, pan Marek Borowski - senator, marszałek Sejmu IV kadencji, pan Marcin Święcicki - poseł, były prezydent miasta stołecznego Warszawy, pani Paula Sawicka i pan Damian Wutke ze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
Przedstawienie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że 11 marca zostało wystawione ponownie dla uczniów klas ósmych i gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 13 im. Stefana Czarnieckiego.
Życzymy twórcom kolejnych sukcesów artystycznych.
Elżbieta Niegowska-Drachal