EUROWEEK - SZKOŁA LIDERÓW

W dniach 19-23 marca 2023 z inicjatywy nauczycielki języka angielskiego p. Dagmary Cholawo - wieloletniego koordynatora projektu, grupa 42 uczniów L LO im. Ruy Barbosy w Warszawie wzięła udział w Specjalistycznym Obozie Językowym "Euroweek - Szkoła Liderów", który miał miejsce w malowniczym Międzygórzu (Kotlina Kłodzka). Był to pierwszy tego typu projekt, odbywający się w języku angielskim, w naszym liceum, a prowadzącymi byli szkoleniowcy z Indii, Francji, Filipin, Portugalii, Zimbabwe, Tanzanii, Meksyku, Nigerii, Wietnamu.

Euroweek jest programem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla dorosłych, który ma na celu doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija inteligencję, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. Czas trwania projektu może być zróżnicowany w zależności od potrzeb danej szkoły lub grupy. Mamy do zaoferowania zajęcia w trybie 5, 7, 10-dniowym i więcej. Program odbywa się w Międzygórzu, Różance, Długopolu Zdroju i Długopolu Dolnym (Ziemia Kłodzka, woj. dolnośląskie).

W obecnych czasach świat można nazwać globalną wioską, w związku z tym istotnym jest, aby uczniowie mieli świadomość różnorodnych transkulturowych zagadnień istniejących w tym świecie. Dlatego też Euroweek jest prowadzony przez starannie zrekrutowanych i sprawdzonych w wieloetapowym procesie wersyfikacji wolontariuszy z całego świata, którzy mają za zadanie pomagać uczestnikom w poszerzaniu ich horyzontów w zakresie różnych kultur oraz podnosić umiejętności w międzynarodowym środowisku. W tym celu doświadczeni wolontariusze i wolontariuszki przekazują informacje z zakresu historii, ekonomii, turystyki, kultury oraz mieszkańców i tradycji swoich krajów w sposób nowoczesny i interaktywny, jak i niezwykle przystępny, co sprzyja zapamiętywaniu i rozumieniu poruszanych zagadnień. W celu podniesienia umiejętności społeczno-komunikacyjnych uczestników, program Euroweek otwiera przestrzeń do rozwijania poczucia pewności siebie poprzez zróżnicowane zadania, mające na celu naukę umiejętności współpracy i budowania teamu, a także poprzez warsztaty językowe, odgrywanie ról, prezentacje, rozmowy motywacyjne oraz symulacje dyskusji publicznych. Dodatkowo, aby podnieść sprawności intelektualne i kreatywność uczestników, program obejmuje różnorodne warsztaty i zadania z zakresu rozwiązywania problemów, zarządzania grupą, kreatywności, zarządzania projektami, debat, uchodźstwa, stereotypów, porównań tematycznych i wielu, wielu innych. Oczekiwanym efektem po zakończeniu działań jest zdolność uczestników do krytycznego myślenia i otwartość, pozwalająca na analizę pozyskanych informacji.

Był to pierwszy, ale już zapowiadamy, że nie ostatni taki wyjazd szkoleniowy społeczności Barbosa, na który serdecznie zapraszamy.
Warto dodać, iż po tym szkoleniu uczestnicy wracają z cennym certyfikatem.

Poniżej znajdą Państwo komentarze uczniów po powrocie z Euroweek.

Koordynatorka projektu
Dagmara Cholawo