[Rozmiar: 32677 bajt體]

[Rozmiar: 34754 bajt體]

Historia

Historia naszej biblioteki si臋ga roku 1908, kiedy to Helena Rzeszotarska za艂o偶y艂a czteroklasow膮 偶e艅sk膮 szko艂臋 艣redni膮.

[Rozmiar: 37418 bajt贸w]

Nie ma dokument贸w potwierdzaj膮cych istnienie biblioteki, nale偶y jednak s膮dzi膰, 偶e uczennice korzysta艂y z prywatnego ksi臋gozbioru za艂o偶ycielki szko艂y.
         艢wiadcz膮 o tym piecz臋cie w zachowanych ksi膮偶kach.
[Rozmiar: 31402 bajt贸w] [Rozmiar: 21685 bajt贸w] [Rozmiar: 22354 bajt贸w]

Najstarszymi ksi膮偶kami, jakie znajduj膮 si臋 w archiwalnych zbiorach, s膮: „Psa艂terz Dawidowy” Jana Kochanowskiego, wydany nak艂adem ks. Ba偶y艅skiego w Poznaniu w 1867 roku oraz „Konrad Wallenrod” wydany przez Ksi臋garni臋 Luxemburgsk膮 w Pary偶u.

[Rozmiar: 57180 bajt贸w] [Rozmiar: 55176 bajt贸w]

Prywatne zbiory Heleny Rzeszotarskiej, kt贸re przekaza艂a szkole zosta艂y spisane z natury.
         Pierwsze dwie ksi臋gi inwentarzowe by艂y prowadzone przez sam膮 Pani膮 Prze艂o偶on膮, co pozwala nazwa膰 J膮 pierwsz膮 bibliotekark膮 tej Szko艂y.
         Z zapis贸w w ksi臋gach wynika, 偶e zgromadzony ksi臋gozbi贸r by艂 r贸偶norodny, znajdowa艂y si臋 w nim ksi膮偶ki z literatury pi臋knej, pozycje o tematyce naukowej, podr臋czniki oraz inne pomoce naukowe.
         Do ko艅ca 1953 roku ksi臋gozbi贸r biblioteki liczy艂 7000 wolumin贸w, a w roku 1959 by艂o ju偶 10875 wolumin贸w.

[Rozmiar: 117382 bajt贸w]

O obecnej lokalizacji biblioteki zadecydowano podczas rozbudowy budynku. Z biegiem lat powsta艂a czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Podkre艣lenia wymaga fakt, 偶e kolejni dyrektorzy zawsze odnosili si臋 do spraw biblioteki z absolutnym zrozumieniem, poparciem dla jej dzia艂a艅 i robili wszystko, 偶eby mog艂a prawid艂owo funkcjonowa膰, rozwija膰 si臋 jako nowoczesna pracownia multimedialna wspomagaj膮ca procesy dydaktyczne i wychowawcze.

Na szczeg贸ln膮 uwag臋 zas艂uguje fakt, 偶e bibliotekarki nie s膮 obci膮偶ane nieplanowanymi zast臋pstwami.

W zwi膮zku z brazylijskim patronem L LO oraz sta艂ym kontaktem z Ambasad膮 Brazylii i Towarzystwem Przyja藕ni Polsko - Brazylijskiej,a tak偶e nauczaniem j臋zyka portugalskiego w naszej szkole, w ksi臋gozbiorze znajduje si臋 dzia艂 „Brazyliana”.

[Rozmiar: 74989 bajt贸w]